Detská kolika

Autor: Beáta Gross Púpavová | 8.2.2018 o 10:58 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  400x

Čo sú to koliky, prečo vznikajú ako proti ním bojovať? Čo sa to zrazu stalo, keď bábätko plače a nedá sa upokojiť? Ak chceme pomôcť bábätku, ktoré trpí kolikami, tak musíme byť psychicky v pohode hlavne my - MATKY.

Trápenie, ktoré stretne skoro každú mamičku a väčšinou sa vyskytne v 2., alebo 3. týždni. Je to normálny jav správania sa dojčaťa.  Deti sú veľkí papkáči, veľa papajú a papajú - nasajú veľa vzduchu do seba, tento vzduch tlačí naše dieťatko na črievko. Čím viac plače, tak sa ešte nadýcha viac vzduchu a plače ešte viac. Kolika trvá väčšinou tri mesiace, vyskytuje sa minimálne 3krát do týždňa a trvá minimálne 3 hodiny do týždňa. Keďže má žena rozhádzané hormóny po pôrode - život s dieťaťom, ktoré má koliku je veľmi náročné.

V pôrodnici máme krásne spiace dieťa, ktoré prespí celé dni, je spokojné a zrazu prídeme z pôrodnice, ešte sme si na seba ani nevznikli - spravíme všetko tak ako máme - bábätko nachováme, je prebalené, nie je mu ani teplo ani zima a z ničoho nič začne plakať - ide o KOLIKU. Prichádza veľmi ťažké obdobie pre maminku. Ďieťa má krče, alebo nepretržite plače, ale najhoršie je že matka nevie dieťa utíšiť a toto maminy nesú veľmi zle. Zrazu si každá jedna mamina začne vyčítať, že ako je to možné, veď ešte pred dvomi dňami toto bábätko prespalo celý deň a nič mu nebolo.

No na výčitky teraz nie je čas. Dôležité je a to je najťažšie byť psychicky v pohode. Ja som matka a som tu pre moje dieťa. Vlastne moje dieťa ma potrebuje, tak musím byť pri ňom a na určitý čas sa s tým naučiť žiť. Väčšinou koliky budú chodiť určitý čas, preto je dobre zostať s bábätkom doma a vtedy nepríjmať návštevy, už je veľa práce okolo malého stvorenia a nie to ešte obskakovať ľudí. Ak bude matka vystresovaná, tak dieťa bude ešte viac plakať, alebo bude ešte viac nervóznejšie. Každé dieťa pozná svoju matku a cíti jej teplo, tep a PH. 

A teraz dôležité. Nezáleží na tom, či dieťa kojíme alebo je na formulách, teda na umelom mlieku. Tak isto neovplyvní koliku ani to čo zjeme, keď dieťatko kojíme. Samozrejme, dávajme si pozor na kapustu, brokolicu, fazuľu a ostatné nadúvacie jedlá. Dieťa s nami jedlo už počas 9tich mesiacoch, keď bolo v brušku, preto je naučené na všetky chute, všetko pozná. V každom prípade buďte silná. Aj mne sa to ľahko hovorilo, ale povedala som si, že je to moje dieťa, že to prejde, aj ja som rátala dni, hodiny, kedy to prejde a  nevedela som čo robiť. Napriek tomu som si povedala, že to malé klbko za to nemôže.

Treba si ho užívať, maznať, hladkať, rozmaznávať, veď predsa čas je rýchly a ochvíľku vyrastie. Preto si toto malé klbko vychutnajme každú minútu. Potrebuje nás! Potrebuje matku! Viem, že sú aj také chvíle, kde by ste to malé dieťatko najradšej vyhodili von oknom, aby prestalo plakať. Preto je veľmi dôležité mať pri sebe v týchto chvíľach niekoho kto Vám pomôže - zachvíľu si dieťatko popestuje, pokočáruje a vy si vtedy oddýchnite. Dajte sa psychicky dokopy a uvidíte, že aj bábätko to bude cítiť.:-)

 V 2.časti si prejdeme čo na koliku zaberá a čo nie. Triky, ktoré treba vyskúšať, každému pomôže niečo iné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?